تجهیزات اکتیو و پسیو شبکه چیست؟

آشنایی با تجهیزات پسیو و اکتیو شبکه

شبکه های کامپیوتری دارای اجزاء و تجهیزاتی هستند که هر کدام از آن تجهیزات وظیفه ی مشخصی دارند. به طور کلی تجهیزات شبکه به دو دسته ی اکتیو (Active) و پسیو (Passive) تقسیم می شوند.

در ادامه به بررسی برخی از پرکاربرد ترین تجهیزات اکتیو و پسیو خواهیم پرداخت.

 

تجهیزات اکتیو شبکه چیست؟

به تجهیزاتی گفته می شود سیگنال ها الکترونیکی را تولید، بازتولید، هدایت و مسیریابی می کنند. تجهیزات اکتیو یا فعال، در شبکه سیگنال ها را تولید می کند و از طریق تجهیزات پسیو سیگنال ها را در شبکه جابه جا می کنند.

چند نمونه از تجهزات اکتیو در شبکه عبارتند از :

سوئیچ شبکه

سوییچ در شبکه وظیفه دارد تا ارتباط بین سیستم ها و اجزاء مختلف را در یک شبکه برقرار کند. سوییچ ها در شبکه نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند و آن ارتباط دستگاه ها به هم است.

یک سوییچ شبکه
یک سوییچ شبکه

هاب

هاب هم عملکردی مشابه با سویچ را دارد با این تفاوت که هاب از تکنولوژی قدیمی تری استفاده می کند همچنین نسبت به سوییچ، سرعت و عملکرد پایین تری دارند و تقریباً منسوخ شده اند.

روتر

روتر در شبکه وظیفه دارد تا شبکه های مختلف را به یکدیگر متصل کند تا اعضاء شبکه ها بتوانند با یکدیگر تبادل داده داشته باشند. روترها معمولاً در جاهایی استفاده می شوند که بیش از یک شبکه وجود دارد

مودم

مودم می تواند یک شبکه را با استفاده از یک روتر به اینترنت متصل نماید. به زبان ساده مودم، ارتباط شما را با مراکز ارائه دهنده اینترنت برقرار می کند.

مودم های جدید هم نقش روتر را بازی می کنند و هم مودم

یک مودم شبکه
مودم یکی از پر استفاده ترین تجهیزات اکتیو شبکه است

 

انواع سرور

سرور ها نقش بسیار مهمی در شبکه دارند و وظیفه دارند تا خدمات و سرویس هایی را به کاربران شبکه ارائه دهند.

از جمله این خدمات: اشتراک گذاری فایل ها، تخصیص IP، استفاده از منابع سخت افزاری سرور و غیره

یک سرور HP
از معتبر ترین برند های تولید کننده سرور شرکت HP است

کارت شبکه

با استفاده از کارت شبکه، دستگاه می تواند به شبکه متصل شود و داده هایی را ارسال و دریافت کند.

فایروال

یکی از تجهیزات مهم در تامین امنیت شبکه فایروال است. فایروال ها می‌توانند از عبور داده های غیر مجاز به شبکه جلوگیری کنند. فایروال ها هم به صورت نرم افزاری وجود دارند و هم به صورت سخت افزاری

تجهیزات IDS و IPS

از دیگر تجهیزات امنیتی در شبکه هستند. IDS برای یافتن تهدید ها مورد استفاده قرار می گیرد و IPS هم برای از بین بردن و قطع دسترسی تهدید ها در شبکه به کار می رود.

مدیریت و تنظیم تجهیزات اکتیو شبکه، نیازمند دانش و تخصص زیادی است.

 

تجهیزات پسیو شبکه چیست؟

به تجهیزاتی گفته می شود که توانایی تولید و یا بازتولید سیگنال های الکترونیکی را ندارند و فقط سیگنال هایی را که از سمت تجهیزات اکتیو به آن ها می رسد را انتقال می دهند و جابه جا می کنند که به آن ها پسیو یا غیر فعال گفته می شود.

تجهیزات پسیو عبارتند از:

PDU چیست؟

PDU یا Power Distribution Unit دستگاهی برای مدیریت توزیع برق است که یک ورودی و خروجی های متعدد برق دارد و اغلب در داخل Rack و برای تغذیه برق سرورها و تجهیزات شبکه و دیتاسنتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه ها به صورت تک فاز و سه فاز با ولت آمپر های مختلف در بازار وجود دارند.

با توجه به افزایش سرورها و تعدد تجهیزات شبکه در مراکز داده و اتاق های سرور استفاده از PDU ها امری ضروری درجهت مدیریت ظرفیت برق مصرفی تجهیزات شبکه است.

قابلیت های PDU عبارتند از:

  1. اداره و بهره وری بهتر از توان برق در جهت مراکز داده
  2. تعیین برنامه‌ای برای روشن و خاموش کردن تجهیزات متصل به PDUها
  3. اطلاع از افزایش بار مصرفی برق در دستگاه های متصل به PDU قبل از Fail شدن دستگاه و امکان جلوگیری از Fail شدن
  4. برخی از PDU ها دارای یک صفحه نمایش برای نمایش مقدار برق و شاخص های آن هستند و از طریق ابزارهای مدیریتی بوسیله پروتکل SNMP قابل مدیریت هستند.
معرفی iPDU های اچ پی

این PDU ها که در واقع تقسیم کننده برق هستند قابلیت کنترل و مانیتورینگ از راه دور را دارند. همچنین به ازای هر پریز مقدار برقی که در حال استفاده است را نشان می‌دهند. این PDU ها این قابلیت را دارند که سرور جدید وصل شده را به صورت خودکار تشخیص می‌دهند. می‌توان این PDU ها را در کنار رک نصب کرد و در واقع به فضایی اضافی نیاز ندارند. پارت نامبر آنها معمولا با AF شروع می‌شود مانند AF525A.

انواع کابل و سوکت شبکه

کابل و سوکت های شبکه نقشی اساسی و مهم در شبکه دارند و به سیستم ها کمک می کنند تا بتوانند به شبکه متصل شوند. کابل ها در سرعت ها و کیفیت های گوناگون وجود دارند.

یک کابل شبکه

پچ پنل

توسط پچ پنل می توان نظم را در بین کابل ها برقرار کرد و شبکه را بهتر و بسیار بهینه تر مدیریت کرد.

استفاده پچ پنل باعث می شود تا مدیریت و عیب یابی شبکه سریع تر صورت پذیرد

یک پچ پنل
پچ پنل ها اتصالات بین کابلها را منظم می‌کند

سوکت های دیواری

سوکت های دیواری دسترسی سیستم کاربران را به شبکه برقرار می کنند و به کاربر این امکان را می دهند تا با استفاده از کابل شبکه، به شبکه اصلی متصل شود

رک

با استفاده از رک می توان تمام دستگاه ها را به صورت منظم و با ترتیبی خاص در یک جا جمع کرد که هم از آن ها محافظت شود و هم استفاده از آن دستگاه ها آسان تر شود.

رک ها سازماندهی تجهیزات شبکه را بر عهده دارند

یک رک شبکه
در اتاق‌های سرور از رک ها برای محافظت و جایگیری سرورها استفاده می‌شود

تجهیزات و ابزار ها

دستگاه ها و ابزار هایی وجود دارند که با استفاده آن ها می توان امور مربوط به کابل کشی و نصب تجهیزات را انجام داد. مانند ابزار سوکت زن

هر چه کیفیت تجهیزات پسیو بالاتر باشد، شبکه پایدار تر و پرسرعت تر خواهد بود. استفاده از ابزار های مناسب نیز در صرفه جویی زمان و هزینه موثر خواهد بود.

پسیو کار شبکه کیست؟

افرادی که در حوزه شبکه مشغول به کار هستند معمولا در دودسته پسیو کار و اکتیو کار تقسیم می شوند. همانطور که در اشاره به تجهیزات اکتیو و پسیو گفته شد، مشخص است به کسی که دانش نصب و راه اندازی شبکه و کار با تجهیزات آن را دارد پسیوکار شبکه گفته می شود و در مقابل کسی که به بخش نرم افزاری شبکه آشنایی و در آن مهارت دارد اکتیوکار شبکه گفته می شود. البته ذکر این نکته لازم است که هر دو دسته باسد به نوع کار یکدیگر آشنایی داشته باشند تا از نحوه اتصالات و کارکرد صحیح تجهیزات شبکه مطمئن باشند.

کلیدواژه : شبکه
آرمین شایسته
دیدگاه کاربران
1 دیدگاه
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *