بررسی دوربین مداربسته بیسیم آی می لب IMILAB EC2 CMSXJ25A

امروزه، امنیت منزل با وجود دستگاه‌هایی مثل دوربین‌های بیسیم به امری مهم تبدیل شده است. مهمترین وظیفه‌ی این ابزارها این است که در غیاب شما، ویدئوها را ضبط، و در صورت وقوع حادثه، آنها را در فضای ابری آپلود کنند تا شما در جریان حادثه قرار گرفته و بتوانید ویدئو را همان لحظه مشاهده کنید. حتی اگر فقط بخواهید بدانید که در خانه چه می گذرد، می توانید ویدئوها را به صورت زنده مشاهده کنید. البته اینها تنها ویژگی های این نوع دوربین ها نیستند و قابلیت های دیگری نیز دارند. به همین خاطر است که می خواهیم شما را با دوربین مداربسته‌ی خانگی آی می لب IMILAB EC2 CMSXJ25A که زیرمجموعه ای از خانواده‌ی شیائومی Xiaomi است آشنا کنیم. این دوربین یکی از شناخته شده ترین دوربین‌های مداربسته در سراسر جهان است و قابلیت های آن قطعا توجه شما را جلب خواهد کرد.

آی می لب IMILAB EC2 CMSXJ25A یک دوربین کاملا بیسیم است که بر خلاف سایر دوربین های موجود در بازار، لازم نیست باتری‌های آن را هر چند ماه یکبار تعویض کنید. این دوربین با هر بار شارژ، و در صورت بکارگیری تنظیمات پیشنهادی، می تواند تا چهار ماه کار کند، که زمان کاملا مناسبی است. این دوربین همچنین مجهز به کابل های USB استاندارد است که در صورت گم یا خراب شدن کابل، شما را از هرگونه سخت افزار جانبی بی نیاز می کند.

نصب آی می لب IMILAB EC2 CMSXJ25A

نصب دوربین تحت شبکه IMILAB EC2 بسیار ساده است.

  1. ابتدا اپلیکیشن Mi Home را روی گوشی خود دانلود کرده و یک حساب ایجاد کنید.
  2. سپس، درگاه را فعال کرده و با اپلیکیشن Mi Home جفت کنید. در اپلیکیشن Mi Home در بخش اضافه کردن دستگاه، IMILAB EC2 را جستجو کنید و پس از یافتن آن، خیلی راحت دستورات را دنبال کنید.
  3. بعد از آن بایستی درگاه را به شبکه‌ی وایرلس خود متصل کنید تا فرایند نصب تکمیل شود.
  4. پس از این مرحله، باید دوربین را به درگاه اضافه کنید تا همه چیز تمام شود. هر درگاه می تواند همزمان تا چهار دوربین را پشتیبانی کند. در این مقاله، ما فقط یک دوربین را در نظر گرفته ایم.
  5. این مرحله، اختیاری است اما می توانید درگاه را با استفاده از کابل LAN مستقیما به روتر یا مودم متصل کنید. فقط این کار را باید پس از طی تمام مراحل انجام دهید.

 

حتما قبل از نصب، دوربین را به طور کامل شارژ کنید. اگرچه دوربین های بیسیم آی می لب IMILAB EC2 CMSXJ25A مجهز به پایه های اختصاصی هستند اما می توانید دوربین را روی هر ابزاری که پایه دوربین استاندارد دارد نصب کنید. در واقع، اگر نمی خواهید به هر دلیلی دیوار را سوراخ کنید، می توانید دوربین را روی سه پایه نصب کنید.

محتویات جعبه IMILAB EC2
محتویات جعبه آی می لب IMILAB EC2

طراحی آی می لب IMILAB EC2 CMSXJ25A

در مورد طراحی دوربین، اولین نکته ای که می توان گفت این است که خود درگاه، بسیار کوچک است. این درگاه صرفا یک جعبه‌ی مکعبی شکل بسیار کوچک است که فضای زیادی اشغال نمی کند. همچنین به خاطر سبک بودن، من آن را روی دیوار، کنار مودم/روتر نصب کردم. این باعث ایمن بودن نصب شده و فضای کمتری اشغال می کند.

حالا نوبت به خود دوربین می رسد. این دوربین ها، به لحاظ ظاهری تفاوت چندانی با سایر دوربین های موجود در بازار ندارند. نمای جلوی آنها سیاه و بدنه‌ی آنها سفید است. همانطور که قبلا توضیح دادم، می توانید آن را روی پایه‌ی دیواری نصب کنید که تفاوت چندانی با نصب دوربین روی سه پایه ندارد چون پایه همان است. سخت افزار نصب همراه دستورالعمل است و انجام آن کار سختی نیست. همچنین من فکر می کنم که پایه‌ی پیچی، در مقایسه با دوربین هایی که از پایه های مغناطیسی استفاده می کنند، باعث مستحکم تر شدن نصب شده و سرقت دوربین را دشوار تر می کند.

امروزه، دوربین های مداربسته از تکنولوژی بالایی برخوردارند. آنها دارای قابلیت دید در شب، لنزهای 120 درجه، رزولوشن 1080، سیستم بلندگوی دوطرفه، و باتری درونی قابل شارژ لیتیوم 5100mAH هستند. همه‌‌ی اینها در یک بدنه با درجه‌ی ضدآب IP66 قرار دارد. البته دوربین ها را نباید در آب قرار داد چون برای این کار ساخته نشده اند.

تجارب قبلی

تاکنون دوربین های بی سیم آی می لب IMILAB EC2 CMSXJ25A با استقبال خوبی روبرو بوده اند. من دوربینم را در اتاق نشیمن روی سه پایه نصب کرده ام تا بتوانم در طول روز گربه ام را تحت نظارت داشته باشم. حالا شاید با خودتان بگویید «آیا مدام با حرکت کردن گربه، برایت هشدار ارسال نمی شود؟» جواب خیر است چون دوربین آی می لب، مجهز به تکنولوژی هوش مصنوعی است و می تواند تفاوت بین انسان و یک حیوان کوچک را تشخیص دهد.

چگونه تفاوت اشیا و اجسام زنده تشخیص داده می‌شود؟

دوربین مداربسته خانگی آی می لب IMILAB EC2 از دو روش مختلف برای شناسایی حرکات جهت کاهش هشدارهای غیرضروری استفاده می کند. اولین روش، PIR (مادون قرمز غیرفعال) نام دارد. پی آی آر، یک تکلنولوژی حسگر است که می تواند اجسام متحرک مولد گرما را شناسایی کند. به عبارت دیگر، دوربین فقط انسان و حیوانات را شناسایی می کند و نه برگ درختان یا کاغذی که بر زمین می افتد. دوربین فقط اجسام «زنده» را شناسایی می کند. دوم اینکه، به لطف تکنولوژی هوش مصنوعی، دوربین می تواند تفاوت بین انسان و حیوانات را تشخیص داده و بهتر است بگویم واقعا جواب می دهد.

همانطور که قبلا هم گفتم، من دوربین را به منظور مشاهده‌ی گربه ام نصب کرده بودم و سیستم نظارت آن را فعال کرده بودم تا حرکات را شناسایی کند. در تمام روز، هیچ هشداری برایم ارسال نشد و من می دیدم که گربه ام مدام در حال پرسه زدن و حرکت کردن است. اما به محض اینکه همسرم به همراه بچه ها به خانه می آیند، هشدار برایم ارسال می شود به نشانه‌ی اینکه کسی در خانه در حال حرکت کردن است. به عبارت دیگر، اگر شما هم حیوان خانگی داشته باشید، می توانید تنظیمات را به گونه ای ثبت کنید که هیچ نگرانی بابت دریافت هشدارهای غیرضروری نداشته باشید.

گیت وی دوربین آی می لب IMILAB EC2
گیت وی دوربین آی می لب IMILAB EC2

استفاده در فضای باز

از طرف دیگر، اگر از این دوربین مداربسته، در فضای باز استفاده می کنید، وقتی هشداری مبنی بر حضور یک شخص در اطراف یا روبروی درب منزلتان دریافت کنید می توانید از اپلیکیشن جهت گفتگو با آن شخص استفاده کنید. چراکه دوربین، مجهز به سیستم صوتی دوطرفه است. اگر بخواهید بدانید که شخص در ملک شما در حال انجام چه کاری است یا اینکه در غیابتان بخواهید به او دستوراتی بدهید، این قابلیت عالی است.

در انتها، شما همیشه می توانید تصاویر دوربین را به صورت زنده مشاهده کنید. از این طریق می توانید هر زمان که مایل بودید، ملک خود را تحت نظارت داشته باشید. همچنین علاوه بر نظارت، می توانید تصاویر و ویدئوها را ضبط کنید. ویدئوها را می توانید در فضای ابری ذخیره کنید، اما تنها به مدت 7 روز. خبر خوب این است که با خرید این محصول، از فضای ذخیره ابری رایگان مادام العمر برخوردار خواهید شد. اگر در حین ضبط آی می لب، شبکه موجود نباشد، می توانید یک کارت SD در درگاه قرار دهید تا عمل ضبط را برای شما انجام دهد.

این دوربین قابلیت های بسیار زیادی دارد. کیفیت تصویر هم در روز و هم در شب عالی است. قابلیت دید در شب باعث می شود که حتی در مکان های تاریک همه جا را تحت کنترل داشته باشید.

دوربین مداربسته IMILAB EC2

بررسی پایانی

من همیشه درمورد نصب دوربین مداربسته داخل منزل، به جهت مسائل حریم خصوصی، مردد بودم اما در نهایت بخاطر مسائل امنیتی، این کار را انجام دادم. بعضی از اقوام من، داخل منازلشان دوربین داشتند و من می دیدم که تحت نظارت داشتن خانه از راه دور چقدر می تواند برای شخص آسایش خاطر به همراه داشته باشد. حالا با کمک سیستم صوتی دو طرفه، بدون اینکه واقعا در خانه باشی، انگار که در خانه هستی.

من فکر می کنم نصب دوربین مداربسته، روشی عالی برای ایجاد امنیت در خانه است، و اگر کسی به حریم خانه تجاوز کند، شما با داشتن ویدئوهامی توانید نسبت به پیدا کردن شخص خاطی اقدام کنید.

طبق آنچه که قبلا گفتم، نصب دوربین مداربسته آی می لب، یک قدم بزرگ برای ایمن کردن محیط خانه ام بود. در حال حاضر من فقط یک دوربین مداربسته دارم اما احتمالا بزودی چند دوربین دیگر هم نصب خواهم کرد تا بتوانیم تمام محیط اطراف خانه را تحت نظارت داشته باشم.

آرمین شایسته
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *