راهنمای خرید بهترین کابل HDMI دوربین مداربسته

HDMI-cable-for-cctv

بهترین کابل HDMI دوربین مداربسته آن‌هایی هستند که ترافیک داده از دستگاه ذخیره ساز DVR یا NVR را در رزولوشن بالا بدون از دست رفتن کیفیت ویدیو مدیریت کنند.

کابل مناسب جهت نصب دوربین‌های مداربسته

در نصب بسیاری از دوربین‌های مداربسته از دستگاه ذخیره ساز DVR  یا NVR استفاده می‌کنند و کاربر می‌خواهد که تصاویر را از طریق یک مانیتور که مستقیماً به دستگاه ذخیره ساز متصل شده است ببیند. برای این نوع از نصب ضروری است که از مانیتور و کابل‌های VGA یا HDMI استفاده شود که امروزه بهترین انتخاب کابل HDMI می‌باشد. بسیاری از تکنسین‌ها در هنگام نصب کابل‌ها با انواع موقعیت‌هایی مواجه می‌شوند که مطمئن نیستند کدام کابل برای ذخیره سازهای دوربین مداربسته بهتر است.

کابل HDMI دوربین مداربسته

کابل HDMI دوربین مداربسته
کابل HDMI

در این مقاله در رابطه با استانداردهای تکنولوژی اچ دی ام ای، انواع مختلف آن‌ها و این که کدام یک از این کابل‌ها برای دستگاه‌های ذخیره ساز مناسب‌تر است و نحوه‌ی انتخاب بهترین کابل اچ دی ام ای برای دوربین مداربسته توضیح می‌دهیم.

همه‌ی کابل‌ها دارای محدودیت مسافتی هستند و کابل‌های اچ دی ام ای نیز از این قاعده مستثنا نیستند. حداکثر فاصله در این کابل‌ها 50 فوت می‌باشد. بحث‌های زیادی در رابطه با کیفیت کابل‌های اچ دی ام ای وجود دارد. تفاوت‌های زیادی در قیمت این کابل‌ها در بازار به چشم می‌خورد. این احتمال وجود دارد که بتوانید در بازار کابل‌های با کیفیت پایین و هم‌چنین کابل‌های که با قیمت بالا به فروش می‌رسند را پیدا کنید.

سؤال اینجاست که کدام کابل می‌تواند ویدیو را بهتر و با کیفیت‌تر تحویل دهند. معمولاً کابل ارزان قیمت به شما این امکان را می‌دهد که تصویر فول اچ دی از دستگاه ذخیره ساز بگیرید و کابل گران قیمت‌تر تفاوت چندانی نخواهد داشت. تنها نکته برای کابل‌ها این است که بتوانند تصویر را با کیفیت مناسب تحویل دهند.

فاکتور دیگری که باید در نظر گرفته شود این است که آیا کابل از مواد خوبی ساخته شده است یا خیر تا در هنگام استفاده در بار اول دچار آسیب نشود. این‌ها مواردی هستند که باید به آن‌ها توجه کنید.

خرید کابل HDMI دوربین مداربسته با چه قیمتی معقول است؟

خرید کابل‌های اچ دی ام ای با کیفیت پایین به دلیل اینکه فاکتورهای دیگری در کنار نمایش تصویر وجود دارد توصیه نمی‌شود. براساس کیفیت فیزیکی کابل‌ها ممکن است در اثر حرکت دچار آسیب شوند؛ بنابراین باید کابلی بین ارزان قیمت و گران را انتخاب کنید. مجبور نیستید تا کابلی را که گران قیمت است خریداری کنید اما کابل‌های ارزان قیمت که کیفیت تصویر پایینی دارند را هم توصیه می‌شود خریداری نکنید.

پورت HDMI
پورت HDMI

در هنگام خرید کابل اچ دی ام ای بسیار دقت کنید زیرا استفاده از مواد بی‌کیفیت در ساخت این کابل‌ها موجب می‌شود که زمانی که آن‌ها را به تجهیزاتی مانند دستگاه ذخیره ساز متصل می‌کنید پین‌های آن آسیب ببینند.

استاندارد کابل HDMI دوربین مداربسته

استاندارد اچ دی ام ای برای انتقال مالتی مدیا با رزولوشن بالا ایجاد شد. ازآنجایی که HDMI یا High definition  Multimedia interface  به این معناست که این کابل می‌تواند صدا و ویدیو را با کیفیت بالا و فرمت دیجیتال انتقال دهد با گذشت زمان نسخه‌های متفاوتی از آن تولید شده است.

در این مقاله به جزئیات بسیار فنی این کابل نمی‌پردازیم اما اساساً استانداردهایی که برای اچ دی ام ای ایجادشده‌اند به سرعتی که می‌توانند محتواهای مالتی مدیا مانند صدا و تصویر را منتقل کنند و همچنین ویژگی‌هایی مانند استفاده از تصویر در فرمت 4k(HDMI Version 2.0) که امکان نرخ فریم بالاتر (4K در 60Fps) را می‌دهد مربوط می‌باشند.

اطلاعات و جزئیات بیشتر در مورد استانداردهای کابل اچ دی ام ای در وب‌سایت  www.hdmi.org که منبع اطلاعات مورداطمینان در رابطه با این کابل‌ها است قابل‌دسترس می‌باشد.

ورژن‌های مختلف کابل HDMI دوربین مداربسته

ورژن‌های مختلف کابل‌ HDMI دوربین مداربسته
کابل‌های HDMI

در بازار این امکان وجود دارد که تجهیزی را با ورژن‌های مختلف استانداردهای اچ دی ام ای پیدا کنید. دفترچه راهنمای محصول، نسخه آن را مشخص می‌کند؛ اگرچه معمولاً در بیشتر راهنماها ورژن را مشخص نمی‌کنند.

 زمانی که از نسخه‌ی اچ دی ام ای مانند 1.4 و 2.0 صحبت می‌شود منظور تجهیز می‌باشد و منظور ما کابل نیست. در هنگام خرید با حرف خرده فروشانی که می‌گویند این کابل اچ دی ام ای ورژن 2.0 است به اشتباه نیفتید.

این به این معناست که کابل قدیمی شما که برای دستگاه‌هایی مانند پلیرهای Blue Ray و تلویزیون‌ها که داراي نسخه 1.4 هستند استفاده می‌شود با دستگاه‌های جدیدی که از اچ دی ام ای ورژن 2.0 پشتیبانی می‌کنند مانند تلویزیون‌های مدرن نیز کار خواهد کرد و نیازی به تهیه مجدد کابل نیست.

به این دلیل که الگوی پین‌ها یکسان است کابل قدیمی شما کار می‌کند. اصلاً نیازی به چیز اضافی یا کابل جدید که فروشنده بر خرید آن اصرار می‌کند نیست و لازم نیست که کابل قبلی را با کابل جدید و گران قیمت جایگزین کنید.

کلیدواژه : کابل HDMI
علیرضا نورمحمدی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *