نرم افزار آنالیز تصاویر دوربین مداربسته برای هوشمندسازی سیستم نظارت تصویری

video-analytics-software

نرم افزار آنالیز تصاویر دوربین مداربسته برای کمک به مدیران سیستم‌های نظارت تصویری و مسئولان امنیتی به وجود آمده است. این نرم‌افزارها به آن‌ها کمک می‌کنند تا بتوانند تصاویر ضبط شده در طول چند ساعت را، به‌راحتی مرور نمایند؛ در حالی که این کار برای انسان به‌راحتی قابل انجام نمی‌باشد. با دوربین 98 همراه باشید:

سیستم نظارت تصویری تنها به‌عنوان یک شاهدی است که نظاره‌گر بوده و تصاویر را برای شما تهیه می‌نماید؛ اما آنالیزهای تصویری به شما کمک می‌نمایند تا بتوانید در میان ساعت‌های تصویر ضبط ‌شده، به جستجو بپردازید.

استفاده از نرم افزار آنالیز تصاویر دوربین مداربسته، سیستم نظارت تصویری شما را مفیدتر کرده و بار کاری را از دوش کارمندان بخش امنیت برمی‌دارد. هم‌چنین به شما کمک می‌کند تا بتوانید سیستم دوربین تحت شبکه خود را بسیار هوشمندتر کرده و از این طریق، حداکثر استفاده را از سیستم امنیتی تصویری خود ببرید.

چگونگی کارکرد نرم افزار آنالیز تصاویر دوربین مداربسته

نرم افزارهای آنالیز تصاویر، در چندین شکل مختلف وجود دارد:

 • قابل‌نصب بر روی دوربین
 • قابل‌نصب بر روی NVR
 • قابل‌خرید به‌صورت جداگانه

همه این‌ها یک کار را انجام می‌دهند؛ یعنی تصاویر شما را مانیتور کرده، در میان آن‌ها به جستجو پرداخته و در صورت نیاز به شما هشدار می‌دهند. هر نرم‌افزار آنالیز تصاویر بر اساس کارخانه‌ی تولیدکننده آن و نوع کاربری، متفاوت می‌باشد. همه آن‌ها در یک زمینه یکسان فعالیت می‌کنند. شما می‌توانید زمانی که نرم‌افزار را تنظیم می‌کنید، پارامترها را مطابق میل و نیاز کاربری خود تعیین کرده و سیستم هشدار را تنظیم نمایید.

درنتیجه زمانی که سیستم موردی را مطابق تنظیمات انجام‌شده پیدا کرد، به شما هشدار می‌دهد. برای مثال، بسیاری از کسب‌وکارها از سیستم نظارتی برای شناسایی هرگونه حرکت بعد از ساعات کاری استفاده می‌کنند. شما می‌توانید سیستم خود را برای ساعت‌هایی که کار شما تعطیل است، تنظیم نمایید؛ بنابراین زمانی که کوچک‌ترین حرکتی را در این ساعات شناسایی نمود، از طریق ایمیل به شما خبر می‌دهد.

نرم افزار آنالیز تصاویر چگونه می‌تواند به شما کمک کند؟

تصور قدیمی از سیستم نظارت تصویری این است که یک مأمور امنیتی بنشیند و مدام به تصاویر دریافتی از دوربین‌ها خیره شود تا در صورت شناسایی مورد مشکوک، به‌سرعت وارد عمل گردد. این مدل مستلزم آن است که یک نفر به‌طور مداوم، پای سیستم بنشیند و تصاویر را نظاره نماید حتی تصاویری که مهم نیستند و به درد نمی‌خورند.

همچنین مأموران امنیتی متفاوت، دیدگاه متفاوتی در مورد اهمیت تصاویر و مهم بودن آن‌ها دارند. نرم‌افزار مدیریت تصاویر، این سیستم را با یک سیستم جدید تعویض می‌کند. بدین‌صورت که تنها از روی برنامه قبلی، تصاویر شما را مانیتور می‌کند و در صورت وقوع هر اتفاقی، به شما هشدار می‌دهد تا بتوانید در همان لحظه مشاهده نموده و وارد عمل شوید. این کار به بالا رفتن کارایی شما بسیار کمک می‌نماید و باعث صرفه‌جویی در مصرف زمان و نیرو، می‌گردد.

نرم‌افزار آنالیز تصاویر دوربین مداربسته می‌تواند برای موارد زیر نیز مورداستفاده قرار بگیرند:

 • تشخیص حرکت یا motion detection
 • تشخیص چهره
 • تشخیص پلاک ماشین
 • شمارش افراد
 • ارسال پیام هشدار در مواقع ضروری
 • ارتباط با متخصصان مربوطه برای دریافت پیشنهادهای امنیتی مطابق با نیازهای شخص

نرم‌افزار آنالیز تصاویر دوربین مداربسته دارای جزییات فراوانی می‌باشد که می‌توانید هرکدام از آن‌ها را مطابق با نیازهای امنیتی خود تنظیم نمایند. این نرم‌افزارها آن‌قدر متنوع هستند که می‌توان گفت برای هر سیستمی از بسیار کوچک تا بسیار بزرگ، مناسب خواهند بود.

در این راستا، کارخانه‌های فراوانی اقدام به تولید این سری از نرم‌افزارها نموده‌اند و بازار آن، روز به ‌روز در حال پیشرفت و توسعه می‌باشد. در ادامه به معرفی برخی از این قابلیت‌ها و آنالیزها می‌پردازیم:

 تشخیص حرکت یا Motion detection با نرم افزار آنالیز تصاویر

Motion detection یا همان قابلیت تشخیص حرکت، یکی از مهم‌ترین قابلیت‌هایی است که در نرم‌افزار آنالیز تصاویر اکثراً شاهد حضور آن می‌باشیم. در سیستم‌های نظارت تصویری، به قابلیت سیستم برای شناسایی حرکت و ثبت وقایع، تشخیص حرکت و یا motion detection گفته می‌شود.

motion detection معمولاً یک الگوریتم بر مبنای نرم‌افزار می‌باشد. این قابلیت که زمانی که حرکت‌ها را شناسایی کرد، به دوربین نظارتی پیام می‌فرستد تا شروع به تصویربرداری و ثبت وقایع نماید. به این قابلیت activity detection نیز گفته می‌شود. یک سیستم نظارتی با قابلیت motion detection پیشرفته، می‌تواند نوع حرکت را تشخیص داده و تعیین نماید که احتیاج به ارسال آلارم هست یا نه.

تشخیص حرکت یا Motion detection
تشخیص حرکت (Motion detection)
مقایسه تصاویر پشت سر هم در نرم‌افزار آنالیز تصاویر (motion detection)
مقایسه تصاویر پشت سر هم در نرم‌افزار آنالیز تصاویر

در این قابلیت دوربین تصاویر پشت سر هم را با یکدیگر مقایسه می‌نماید و اگر تغییر عمده‌ای در تعداد پیکسل‌ها صورت گرفته باشد، آن را به‌عنوان تشخیص حرکت شناسایی می‌نماید.

شمارش افراد یا People counting با نرم افزار آنالیز تصاویر

قابلیت people counting یا شمارش افراد به شما اجازه می‌دهد تا بتوانید تعداد افرادی که از یک ورودی یا یک مکان مشخص عبور می‌کنند را، در دست داشته باشید. از این قابلیت نرم افزار آنالیز تصاویر برای اندازه‌گیری تعداد مشتریان، بازدیدکنندگان، ارزشیابی و توسعه‌ی کسب‌وکار، بهینه‌سازی برنامه کاری کارمندان، آنالیز و به اشتراک‌گذاری آمار، استفاده می‌گردد.

از قابلیت people counting برای بدست آوردن آمار درستی از مشتریان و نیز بررسی علایق آن‌ها برای توسعه کسب‌وکار، استفاده می‌گردد. این قابلیت در موزه‌ها، کتابخانه‌ها، بانک‌ها و رستوران‌ها و سایر کارآمد می‌باشد. درنهایت می‌توان گفت که این قابلیت ن به شما کمک می‌نماید تا بتوانید تصمیمات درستی را برای کسب‌وکار خود، بر اساس نتایج بدست آمده، بگیرید.

تشخیص عبور از خط یا Line crossing با نرم‌افزار آنالیز تصاویر

این مورد یکی از قابلیت‌های بسیار مهم درزمینه‌ی دوربین‌های مداربسته می‌باشد. در این قابلیت شما می‌توانید با در نظر گرفتن خطوط فرضی، ورود عده‌ای از افراد را به محدوده یا منطقه خاصی ممنوع نمایید. بدین گونه که اگر افراد غیرمجاز به محدوده‌ی مدنظر ما وارد شدند، هشدار فعال شده و پیام خطر ارسال گردد. هم‌چنین با استفاده از این قابلیت نرم افزار آنالیز تصاویر، می‌توانید ورود و خروج افراد یک مجموعه را به‌راحتی تحت نظر بگیرید.

تشخیص عبور از خط یا Line crossing توسط نرم‌افزار آنالیز تصاویر دوربین مداربسته
تشخیص عبور از خط (Line crossing)

تشخیص پرسه زنی یا Loitering detection با نرم افزار آنالیز تصاویر

قابلیت تشخیص پرسه زنی یکی از قابلیت‌های بسیار مفید موجود در دوربین‌های مداربسته می‌باشد. این قابلیت به ما کمک می‌کند تا بتوانیم هرگونه رفتار مشکوک در محدوده‌ی تحت نظر را شناسایی کرده و به‌سرعت وارد عمل شویم. برای بهره‌گیری از فواید قابلیت تشخیص پرسه زنی، می‌توان ابتدا یک مدت زمان مشخص برای حضور افراد در یک مکان مشخص از محیط تحت نظر را، تعیین نمود.

در صورتی که یک فرد یا افرادی بیش از زمان مجاز در آن محدوده قرار گرفتند، سیستم هشدار داده و loitering detection آن را به‌عنوان حرکات مشکوک در نظر می‌گیرد. سپس هشدارهای لازم برای مدیران امنیتی ارسال شده و آلارم‌های موجود به صدا درمی‌آیند. این قابلیت نرم افزار آنالیز تصاویر، برای برقراری امنیت در محیط‌های حساس بسیار کاربردی می‌باشد و می‌تواند از وقوع هرگونه اتفاق ناگواری، جلوگیری نماید.

تشخیص پرسه زنی یا Loitering detection توسط نرم افزار آنالیز تصاویر
تشخیص پرسه زنی (Loitering detection)

نه‌تنها در مکان‌هایی با نیازهای امنیتی بالا، بلکه در هر محیطی می‌توان از مزایای آن بهره‌مند شد. مکان‌هایی مانند مدارس، مهدکودک‌ها، فروشگاه‌های زنجیره‌ای، مراکز خرید، مجتمع‌های مسکونی و … .

ضد مه یا Defog

در بسیاری مواقع، زمانی که یک دوربین در محیط خارجی نصب شده است، با یک مشکل اساسی مواجه می‌شویم و آن وجود گردوغبار در هوا و یا مه گرفتگی می‌باشد. این شرایط باعث می‌شوند تا تصاویر وضوح بالایی نداشته باشند و نتوان جزییات را در داخل آن به‌راحتی تشخیص داد. قابلیت defog یا ضد مه در این موارد به کار می‌آید.

شما می‌توانید با بهره‌گیری از این قابلیت نرم افزار آنالیز تصاویر، در صورت وجود گردوخاک در هوا، وجود مه و یا هر چیز دیگری که باعث کاهش دید شود، باز هم بتوانید تصاویر بسیار واضح و کاملی را از دوربین‌های خود دریافت نمایید.

قابلیت ضد‌مه یا Defog
قابلیت ضد‌مه یا Defog

باوجود این قابلیت و فعال شدن آن، می‌توانید مطمئن باشید که در هر شرایط آب و هوایی، بهترین تصاویر را با بالاترین کیفیت و کامل‌ترین جزییات در اختیار خواهید داشت. این قابلیت در سیستم‌های امنیتی که شامل یک یا چند دوربین در فضای باز می‌باشند، بسیار مفید خواهد بود و باعث بالا رفتن سطح ایمنی سیستم می‌گردد.

نقشه‌ی حرارتی یا Heat map با نرم‌افزار آنالیز تصاویر

نقشه حرارتی یکی از ابزارهایی است که شما می‌توانید از طریق آن، رفتارهای کاربران موجود در سیستم را به‌راحتی آنالیز و مدیریت نمایید. به‌طور کل می‌توان گفت که heat map یک ابزار گرافیکی است که یک لایه‌ی گرافیکی را به‌صورت یک نقشه‌ی حرارتی ایجاد می‌نماید. این قابلیت، ناحیه و فرکانس حرکات شناسایی شده را در یک ویدیو که به وسیله دوربین تهیه شده، نشان می‌دهد.

یک Heat Map حاصل از نرم افزار آنالیز تصاویر، که از حرکات انجام‌شده در یک منطقه تهیه می‌شود، می‌تواند برای تعقیب حرکت مشتریان برای درک بهتر رفتار آن‌ها، به کار گرفته شود. هم‌چنین از نقشه حرارتی برای تعیین میزان ترافیک ناحیه‌ای که مردم جمع شده‌اند، استفاده می‌گردد. مثلاً در جاهایی مانند موزه‌ها، بزرگراه‌ها و حتی پارک‌ها.

در این نقشه، از یک سری رنگ‌ها برای نشان دادن میزان تراکم‌جمعیت، استفاده می‌گردد. این رنگ‌ها یک بازه از قرمز تا آبی را در بر می‌گیرند. ناحیه‌های قرمز و زرد و نارنجی نشان‌دهنده مکان‌های پرجمعیت و شلوغ می‌باشد، در حالی که آبی و سبز مکان‌های کم تراکم و کم‌جمعیت را نشان می‌دهند.

تشخیص اشیاء رها شده یا Abandoned object با نرم‌افزار آنالیز تصاویر

Abandoned object یکی از قابلیت‌های بسیار مهمی است که در بعضی مواقع وجود آن در سیستم بسیار حیاتی می‌باشد. این قابلیت نرم‌افزار آنالیز تصاویر، می‌تواند جلوی بسیاری از خرابکاری‌ها و اتفاقات ناگوار را گرفته و از وقوع پیشامدهای ناگوار، جلوگیری نماید. در این قابلیت طبق موارد از پیش تعریف شده، اگر یک جسم برای مدت طولانی در یک منطقه قرار گرفته باشد، فوراً شناسایی شده و پیام هشدار برای مدیر امنیتی سیستم، ارسال می‌گردد.

تشخیص اشیاء رها شده یا Abandoned object
تشخیص اشیاء رها شده (Abandoned object)

حالت راهرو یا Corridor mode

Corridor mode توسط نرم‌افزار آنالیز تصاویر، دید دوربین را به‌گونه‌ای افزایش می‌دهد تا بتواند مکانه‌ای باریک و بلند مانند راهروها را به‌طور کامل پوشش دهد. این قابلیت به شما کمک می‌کند تا تصاویر را به‌صورت عمودی تهیه نمایید و درنتیجه بتوانید تمام جزییات را به‌طور کامل دریافت کنید.

وقتی شما دوربین خود را در این حالت قرار می‌دهید، می‌توانید به‌خوبی مکان‌هایی را که طول بلند و عرض کم دارند را به‌خوبی از اول تا آخر تحت پوشش خود قرار دهید. در صورتی که دوربین در حالت ضبط عادی، نمی‌تواند تمام محیط با آن خصوصیات را تحت پوشش قرار دهد و تصاویری را که تهیه می‌نماید، یا نصفه هستند و یا بسیاری از جزییات را از قلم انداخته‌اند. استفاده از این حالت بدین معناست که شما چیزی را از دست نمی‌دهید.

حالت راهرو یا Corridor mode
حالت راهرو (Corridor mode)

تشخیص چهره یا Face recognition با نرم‌افزار آنالیز تصاویر

Face recognition توسط نرم‌افزار آنالیز تصاویر، یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که در دوربین مداربسته وجود دارد. اهمیت این قابلیت از آن‌جا نشأت می‌گیرد که می‌تواند به تنهایی کارهای امنیتی بسیاری را انجام داده و به موقع از وقوع هرگونه جرمی جلوگیری نماید. این قابلیت بدین گونه عمل می‌کند که ابتدا یک پایگاه داده‌ی کلی از تصاویر را در اختیارش قرار می‌دهند.

وقتی‌که شخصی به محیط ما وارد شد، ابتدا چهره فرد را دریافت کرده و از روی دستورالعمل‌های خاصی که دارد، در پایگاه داده تصاویر به جستجو پرداخته و در صورتی که چهره موردنظر را شناخت، فوری به مدیر امنیتی پیام هشداری ارسال کرده و باعث جلوگیری از وقوع اتفاقات ناگوار بعدی می‌گردد. این قابلیت در موارد بسیاری کاربرد داشته و به‌خوبی می‌تواند چهره افراد مشکوک و بدون مجوز را شناسایی کند.

تشخیص چهره یا Face recognition با نرم‌افزار آنالیز تصاویر
تشخیص چهره (Face recognition)

شناسایی چهره در پیشگیری از وقوع هرگونه جرم و جنایت بسیار کاربرد داشته و در صورت وقوع اتفاقی، به‌راحتی می‌تواند چهره افراد متواری را در اختیار قانون قرار دهد. این قابلیت زمانی که با کنترل دسترسی ترکیب شود، بازدهی بسیار خوبی خواهد داشت.

تشخیص نفوذ یا Intrusion detect با نرم افزار آنالیز تصاویر

intrusion detection توسط نرم‌افزار آنالیز تصاویر، یک قابلیت در دوربین مداربسته می‌باشد که زمانی که کسی خواست وارد سیستم شود، به ما هشدار می‌دهد. زمانی که کاری اتفاق می‌افتد و کسی بخواهد به دوربین دسترسی پیدا کند و یا بخواهد تصویر آن را دچار مشکل نماید، پیام هشدار به شما می‌گوید که هر چه زودتر وارد سیستم خود شوید و ببینید چه چیزی در حال روی دادن است.

این قابلیت ترافیک شبکه را کنترل می‌نماید تا در صورت مشاهده هرگونه حرکت مشکوک به کاربر هشدار دهد. intrusion detection یک شبکه و یا یک سیستم را کنترل می‌نماید و هرگونه حرکت مشکوک و یا نادرست را به مدیر سیستم اطلاع می‌دهد.

همان‌طور که از این قابلیت برای مانیتور‌کردن شبکه برای جلوگیری از هر اتفاق ناگواری استفاده می‌گردد و فواید بسیاری برای تأمین امنیت در سیستم دارد، اما در عین حال ممکن است هشدارهای اشتباهی را نیز ارسال نماید. برای جلوگیری از این اتفاق، باید دفعه اولی که سیستم را نصب می‌نمایید، این قابلیت را تنظیم کنید.

تشخیص نفوذ توسط نرم‌افزار آنالیز تصاویر، باید ابتدا ترافیک نرمال شبکه را مشاهده نموده و در نظر بگیرد تا در صورت وقوع هرگونه حرکت مشکوکی، بتواند آن را شناسایی کرده و فوراً وارد عمل شود.

تشخیص اشیاء گمشده یا Missing option با نرم‌افزار آنالیز تصاویر

همانند دیگر قابلیت‌های هوشمند، قابلیت missing option نیز می‌تواند به امنیت سیستم شما کمک بسیاری نماید. حتماً مواردی پیش آمده که نیاز دارید تا یک نگهبان شبانه‌روزی از سیستم شما حفاظت نماید و شما خودتان نمی‌توانید در آنجا باشید. در این شرایط missing option به‌خوبی از سیستم شما محافظت نموده و مانند یک چشم سوم عمل می‌نماید.

این قابلیت بر روی برخی از دوربین‌های مداربسته وجود دارد و مانند یک ابزار آنالیز تصویری میباشد که برای نگهبانی و محافظت از اشیاء گران قیمت ما به کار می‌رود. وقتی تنها از ویدیو بر اساس تشخیص حرکت استفاده می‌گردد، دوربین نمی‌تواند بفهمد که کی وسیله موردنظر برداشته شده است. تشخیص اشیاء گمشده می‌تواند بفمهد که چه زمانی جسم موردنظر برداشته شده و برای یک زمان طولانی از دید دوربین خارج شده است.

تشخیص اشیاء گمشده یا Missing option
تشخیص اشیاء گمشده (Missing option)

قابلیت Missing option توسط نرم افزار آنالیز تصاویر در مکان‌هایی که اشیا با ارزش و قیمتی دارند بسیار کاربردی و ضروری میباشد. مکان‌هایی مانند طلافروشی‌ها، جواهرفروشی‌ها، مغازه‌های لوازم صوتی و الکتریکی و فروشگاه‌های زنجیره‌ای بزرگ.

تشخیص خرابکاری یا Tampering با نرم افزار آنالیز تصاویر

tampering یک قابلیت هوشمندی است که در دوربین‌های تحت شبکه‌ای موجود می‌باشد که تمرکز فراوانی بر روی امنیت دارند؛ مانند دوربین‌های تحت شبکه ضدضربه یا ضدخرابکاری.

این نوع دوربین‌ها معمولاً در مکان‌هایی بسیار کاربرد دارند که امکان خرابکاری یا دست‌کاری دوربین‌ها توسط افراد غیرمجاز وجود دارد. در این دوربین‌ها، پس از نصب دوربین در مکان مناسب و روشن نمودن آن، ابتدا تصویر را مشاهده نموده و بر روی آن قفل می‌شود. پس از آن هرگاه جا به جایی صورت گیرد که باعث تغییراتی در تصویر گردد، هشدار داده خواهد شد. در بعضی مواقع حتی در صورت روشن یا خاموش شدن چراغ، پیام هشدار را صادر می‌نماید.

تشخیص خرابکاری یا Tampering توسط نرم‌ افزار آنالیز تصاویر دوربین مداربسته
تشخیص خرابکاری (Tampering)

در کل می‌توان گفت که تشخیص خرابکاری توسط نرم افزار آنالیز تصاویر می‌تواند از دوربین شما حفاظت نماید حتی اگر خود شما در آن مکان حضور نداشته باشید. این قابلیت در این موارد هشدار می‌دهد:

 • دوربین به‌صورت فیزیکی دست‌کاری یا جا به جا گردد
 • کسی سعی کند که برق دوربین را قطع نماید
 • دوربین به وسیله اسپری پوشانده شود تا دیگر کار ضبط انجام نگیرد
 • زمانی که کسی دوربین را به‌صورت فیزیکی بپوشاند و یا چیزی را جلوی دوربین قرار دهد
 • فوکوس دوربین را تغییر دهد تا تصویر تار گردد.
علیرضا نورمحمدی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *